Festivaalivuosi 1972
Adderleyn ylipaino-ongelmat

Lauantaiaamun herättäjänä kello 10 toimi Break Big Bandin (joht. Kari Komppa) ja Tapiola Big Bandin (joht. Martti Lappalainen) konsertti Kirjurinluodossa. "Music in the Morning" -teema, kaunis aamu ja vapaa pääsy keräsivät tuhatmäärin jazzkansaa kuuntelemaan. Samaan aikaan pidettiin hotelli Satakunnassa kankkusjamit, joihin osallistui Oiling Boiling ja noin 500 toipuvaa.
Iltapäivällä konsertoivat yhteislyseolla Jazz Q Praha ja Chick Corean yhtye. Jälkimmäisessä konsertissa koulun seinät pullistuivat, kun lähes 2 000 henkeä ahtautui 1 300 hengen juhlasaliin.
Vajaan vuorokauden ajan järjestäjät hikoilivat odottamattoman annoksen tuskanhikeä: Cannonball Adderleyn yhtye oli vastoin sopimusta tuonut mukanaan kaiken tarvitsemansa kaman, ja yllättävän ylipainon lentorahtilasku uhkasi kaatua Pori Jazzin päälle. Laskun suuruus 12 000 markkaa oli merkittävä osa vuoden esiintyjämenoista.
Asiasta neuvoteltiin Nat Adderleyn kanssa lauantaiaamun kahvipöydässä. Kun alkuperäinen sopimus, joka oli vain yhtyeen managerin tiedossa, löytyi Porista, Nat laati ruudulliselle paperille todistuksen, että yhtye huolehtisi itse ylimääräisestä kulusta. Suurten muusikoiden suurpiirteisyyttä.



